[ Webhosting profitux.cz ]

Zkušenosti s Chorvatskem


2010 - CK Mamut - Podaca (Makarská riviéra), Vila Jelena

+ update 2011

destinace: Podaca, Makarská riviéra
ubytování: Vila Jelena

CK Mamut - http://www.mamut-tour.cz/
prostředník k nákupu Invia - http://www.invia.cz/

Pobytový zájezd, doprava autobusem, délka 7 nocí - cena pro 4člennou rodinu 15tis včtně dopravy!

Po vyhlédnutí zájezdu a zaplaceni jsme čekali na termín dovolené jak na smilování... ufff to byla doba něž nastaly prázdniny :-)
Překvapilo nás, že Invia.cz ověřovala telefonicky cca týden před odjezdem, zda dorazily poštou pokyny a tedy máme pokyny k odjezdu. Vítaná služba.
Rovněž po příjezdu zpět do ČR volala CK Mamut jak jsme byli spokojeni, jakožto zpětná vazba = co bysme zlepšili apod. Tak to je překvapivé a milé.

Cesta busem byla bezproblémová jak tam tak i zpět.

Místo pro dovolenou bylo představeno jako vhodné pro rodiny s dětmi. Ano tak to bylo. Jde o klidnou destinaci (zde diskotéky apod nenajdete), kde hluk může působit jen tehdy pokud máte balkon na moře a tedy slyšíte produkci z místní hospůdky na pláži (kde je i kulečník apod). Nicméně s tím se musí počítat a nijak nám to nevadilo (navíc tam hráli hlasitě jen jeden den, ostatní to snad nebylo ani slyšet). Výhled na moře z vily je super věc. Balkon je velký a slunce na něj svítí až tak v cca 15h = pokud tedy utečete od moře např ve 12h s dětmi aby Vás to nespálilo, tak pokud jdou děti spát tak Vy lenošíte ve stínu na balkóně.
Výhled na moře je ale jen u druhého a třetího nadzemního podlaží, zde doporučuji si těch 400,- připlatit.
Update 2011 Výslovně nebrat pokoj 104 - je to mrnavy krcalek v prvním patře a přízemí rovněž nebrat

Foto západu slunce aneb výhled z pokoje.
V prvním nadzemním vidíte jen do stromů (palma) a domu před Vámi a to platí i pro suterén.
Vila Jelena je zajímavá tím, že jako jediná v Podace má plochou střechu a na střeše je grill na propan takže můžete večer i grilovat. Přes den naopak by sluníčko grilovalo na střeše Vás.

pohledy na Podacu a Vila Jelena obr1, obr2, obr3, obr4

Po příjezdu máte v 11h u vily Jelena informační schůzku, kde delegátka Míla vysvětlí co a jak, kde co najdete (viz níže) a že byste si měli objednávat zájezdy u ní, zvláště lodní (které nemá ráda) jen u ní, protože od jiných jsou špatné.
To o těch lodích nevěřte.
Míla vám prodá loď Mali Zoran a varuje před lodí Menula.
Já vám naopak Menulu doporučuji.

Update 2011 - Míla už tam není, její dcera tam uklízí. Delegátem je p.Roman, strašně ochotný starší pán (sportovec)

Naopak doporučuji následující.
Počkejte buď u přístavu a nebo na pláži na češku jménem Božena (vysoká, opálená, světlovalsá a má dva copy) ta prodává zájezd na lodi Menula
Já ji doporučuji.
Tento lodní výlet na Pelješak stojí 120kn/osoba (60kn/dítě nad 6let).
Lodě odjíždí nad každý den v cca 8:45 z přístaviště pod vilou Jelena u pláže - zda odjezd dopadl dobře kontroluje i Božena a zamává Vám :-) (viz foto). Odtud jedete na poloostrov Pelješak, který vidíte na druhé straně moře, zde si cca 2h zaplavete v lagunách (doporučena třetí laguna vlevo). Po návratu na loď cca ve 12:30 máte k obědu rybičku (je i na přidání) se salátem a pečivem. Na lodi Menula můžete (na rozdíl od Malého Zoranu) sedět i nahoře na střeše na první půlce střechy (nevídaná podívaná), kapitán Vás tam pustí. Rovněž tak kapitán malé děti (možná i dospělé) pustí děti ke kormidlu. Po dobu jízdy je bez omezení rakije (ta se nalévá) a stále leží k dispozici ve džbánkách na lodi juice a červené víno. Pokud chcete jen vodu pak je u kapitána v lahvích.
Cestou zpět se zastavíte i na ostrově Hvar kde máte cca 1h. Doporučuji projděte kolem domů na první pláž kde je krásný písek. Nejprve jdete přes kameny ale po cca 20m je písek a stačíet asi tak dalších 100m.
Update 2011 - výlet byl zase fajn, sice stejný ale fajn, tedy pokud už jste jednou na Menuel jeli jděte na Zorana ať máte co srovnávat.

foto Božena a Menula obr1, obr2

Dále doporučuji výlet na Bačinská jezera (80kn dospělý, 40kn dítě od 6let)

foto Bačiny obr1, obr2, obr3, obr4, obr5, obr6, obr7, obr8

V Podace je obchod Studenac Market (Studenac #198, Trg Ante Starčevića 1, Podaca, 021/ 699-306). Zde koupíte snad všechno. Ceny naleznete na stránkách http://studenac.hr . Aktuální katalog zde http://studenac.hr/index.php/download_file/-/view/32
Obchod bere chorvatské kuny a platební karty. Euro neberou !
Co je vChorvatsku strašně drahé je Cola - 2l =14kn!
Naproti přes ulici je pošta.
Hned vedle obchodu je směnárna, berou zde jak Euro, USD tak i české CZK. Lepší je ale směňovat EURO. Kurz byl 1EUR = 7,05kn, české CZK byly horší 1000CZK=272kn.
Update 2011 - kurz EUR je 100EUR=720kn, kurz CZK je 1000Kč=282kn (tedy 3,32kč za kn, to docela jde)

Dále zde máme trafiku kde mají český tisk. Rozdíl je -2dny. Tedy pondělní blesk si koupíte ve středu.
Update 2011 - český tisk tam už nemají

Dále je zde i stánkový prodej ovoce. Nekupujte, je to předražené, ovoce kupujte na pláži. Např. ve stánku měli nektarinky za 20kn/kg ale na pláži to bylo jen 12kn/kg.
Pekárna je jak na cestě z Vily Jelena do obchodu, tak i vedle obchodu (jde o stejnou firmu) a je i hned vedle pláže v přístavišti lodí. Zde je jiná firma. Mají dobré makové a ořechové šneky :-) v ceně 6kn, koblihy 4kn, kousky pizzy 8kn. Mají i Colu a mléko ale to je oproti obchodu drahé.
Hned nad Vilou Jelena je pizzerie, opravdu mají jen pizzy a těstoviny. Otázka zda mají i něco jiného. Chtěli jsme palačinku, pak něco dalšího sladkého a vylezlo z nich že to prostě nemají... Pizza je výborná ale docela dlouho čekáte na její zhotovení.
Zmrzlinu najdete jak na pláži v restauraci tak i na cestě směrem na Gradac po promenádě (pokud se to tak dá nazvat). Cena je jednotná 5kn/kopeček.
Na promenádu se dostanete tak, že jdete na pravé straně ulice a za obchodem je po cca 100m přechod a hned doprava schody dolů – šup tam a jste tam...
Velké kopečky dávají právě na cestě do Gradacu hned pod schody. Ale prodávají to i na více místech na té promenádě. Já bych to za promenádu nepovažoval, protože po cca 400m se to změní na to že jdete kolem apartmánů a koukáte lidem doslova do bytů.
Směrem do Gradacu na schodech dělali i palačinky 10kn/kus.

Pokud bude pod mrakem, doporučuji ihned vyrazit do kopce a navštívít starou Podacu. Kdyby svítilo slunce tak ej to sebevražda a usmaží Vás to... Na kopcích najdete obrovské rostliny aloevera (kvetoucí = odvekete a umře), rovněž v kopcích najdete koření bobkový list (těch je tam fůra), rovněž i zdarma k dispozici si utrhnout fíky (na pláži je mají za 15kn/kg)

Update 2011 - výlet do Mostaru nedoporučuji, v podsattě nic moc tam neuvidíte aj e to docela drahé, to je ale jen můj názor

foto stará Podaca obr1, obr2, obr3

a na závěr, povětšinou bylo moře jak jezero ale jeden byl byly i vlny cca 30-40cm

foto vlny obr1, obr2

a abych to zakoncil v lehkém duchu. Mušle zde moc nenajdete, pokud odvalíte pod vodou kámen najdete klasické ulity a buď s mořským slimákem a nebo s krabíkem... u mola si můžet nachytat průhledné mořské raky. Jeden den jsme našli pod kamenem schovanou malou chobotničku (délka i s chapadly cca 50cm), vyštourali jsme ji ven (a plivla na nás barvivo :) ) takže jsme ji viděli celou a pak se mrška schovala pod obrovský balvan a tam už jsme ji nechali. Ten den co byly vlny moře vyvrhlo i hvězdici, takže jsme ji zase odvezli za bojky a pustili zpět... Mořští ježci jsou hned tam kde nestačíte a v moři se prohání hejna rybiček.

Update 2011 - pokud se Vám chce výrazně doporučuji zajít si pěšky na pláž do Zaostrogu (vzdálenost cca 2km), je tam jediný blbý úsek a sice pěšky 500m po silnici, ale pláže tam mají super, a tzv. to tam žije. Najdete tu i české pivo, v jedné restauraččce mají zmzku za 4km/kopeček (všude jind ebuď 5kn nebo 6kn)

Tuto dovolenou jednoznačně doporučuji.

A abyhc nezapoměl - aktuální webkamery okolí
Gradac, Igrane, Tucepi, Trpanj, Makarska

a pokud jezdíte autem pak zde jsou stránky chorvatského autoklubu HAK