[ Webhosting profitux.cz ]

Didaktik MObecné info

Didaktik na Wikipedii

Didaktik M se od svých sourozenců Gama, Kompakt a Alfa lišil odděleným tlačítkem reset a dvěma nestandartními porty pro joysticky (Kempston a Sinclair). Videočip ULA byl jiný než ten, který obsahovalo původní Spectrum. Didaktik M je osazen ruským obvodem, díky, kterému je obraz víceméně čtvercový místo obdélníku. Pamět RAM tvořily moduly o velikosti 64 kB, ale dostupných bylo pouze 48 kB. Pro Didaktik M se vyráběla i 3,5 palcová disketová mechanika D80.

V letech 1990 a 1991 byly vyrobeny dva modely Didaktiku M. Tříkanálový zvukový čip měl dokonce stero a nesl jméno "Melodik".V letech 1990 a 1991 byly vyrobeny dva modely Didaktiku M. Tříkanálový zvukový čip měl dokonce stero a nesl jméno "Melodik".
Počítač Didaktik M se technicky více přiblížil originálnímu Spectru. Není zde už ani přepínatelná paměť, kterou měla verze Gama. Vylepšena byla spolehlivost a především vzhled, počítač pak vypadal profesionálně. Kryt počítače měl ergonomický tvar, klávesnice měla dokonce kurzorové šipky umístěné odděleně od ostatních tlačítek, podobně jako dnešní klávesnice PC. Podobně jako verze Gama se i tento model vyráběl ve dvou verzích - z roku 1990 a 1991. Ty se lišily především realizací přídavných tlačítek. Ve verzi z roku 1990 byly kurzorové klávesy realizovány pomocí dvojitých spínačů, kdy jeden musel sepnout dřív (CAPS Shift) a druhý později (číslice 4, 5, 6, nebo 7). Verze z roku 1991 měla spínače jednoduché, k jejich dekódování bylo na desce několik TTL obvodů a diod, které celý proces dvojitého stisku vytvářejí za pomoci hradel. Také CAPS SHIFT zde nebyl dekódován standardně - signály z tohoto tlačítka vstupují právě do TTL obvodů a jeho sečtením se separátním tlačítkem RESET je generován reset počítače. Tím bylo zamezeno náhodnému stisku tlačítka reset.

Technicky přibyly ještě dva oddělené konektory speciálně pro joysticky. Původní konektor s vyvedenou sběrnicí byl podstatně technicky zjednodušen, šlo jen o otvor vyvedený k plošnému spoji počítače. Monitor a výstup pro televizor zůstaly jako u varianty Gama.

Počítač se prodával za 2990 Kčs.


Periférie

Pod značkou Didaktik se vyráběly také periférie pro počítače Didaktik a Sinclair ZX Spectrum.

Interface M/P

Interface obsahující obvod 8255 jako paralelní port. Obsahoval vlastní paměť ROM, ve které byly ovladače pro tiskárnu BT100 a pro tiskárny, které se připojují přes rozhranní Centronics.

Keyboard Proface

Interface umožňující připojit k Didaktiku PC klávesnici.

Didaktik Melodik

Hudební interface. Obsahuje zvukový čip AY-3-8912, který obsahují počítače Sinclair ZX Spectrum 128K. Na rozdíl od ZX Spectra 128K nemá vyveden datový port (u ZX Spectra 128K je tento port použit pro RS-232/MIDI a Keypad, resp. AUX na ZX Spectru +2A/+3). Samo připojení tohoto interface k počítači Didaktik nebo ZX Spectrum 48K ještě nezaručuje, že hra, která používá tento čip ke svému ozvučení, ho bude používat i na Didaktiku nebo ZX Spectru 48K. Hry totiž používaly k uložení např. melodie během hry, rozšířenou paměť ZX Spectra 128K. Takže třeba hra F.I.R.E. od Františka Fuky melodii hrát bude, ale Dizzy 5 nevyloudí ani tón. Zvláštně se chovala hra Twin Turbo V8, která na Didaktiku či ZX Spectru 48K s připojeným interface Melodik používala tento k ozvučení všech okolních aut, zatímco auto hráče bylo ozvučeno pomocí vnitřního reproduktoru Didaktiku či ZX Spectra 48K. Na ZX Spectru 128K u této hry byl čip AY-3-8912 použit k ozvučení jak okolních aut, tak i auta hráče.

Didaktik 40

Disketová jednotka. Obsahuje disketovou mechaniku 5,25", řadič disketových jednotek, paralelní obvod MHB 8255. Disketovým operačním systémem je M-DOS. K disketové jednotce je možné připojit druhou disketovou mechaniku 5,25" nebo 3,5".

Didaktik 80

Disketová jednotka. Od Didaktiku 40 se liší pouze tím, že místo disketové mechaniky 5,25" obsahuje disketovou mechaniku 3,5".

Joysticky Didaktik

Joysticky Didaktik se začaly vyrábět pro počítače Didaktik M, barevně jsou ve stejném odstínu jako počítač. Dvě tlačítka spojená paralelně jsou v oranžové barvě, jedno je umístěno na vrcholu joysticku a druhé na základní části joysticku.


Ke stažení

Manuál k Didaktik M (PDF)

Blokové schéma (OpenOffice formát)

winTZX 0.8 (převede TAP na WAV a taky soubory Atari a C64, home)

TAP winamp plugin (aneb přehrajte svůj TAP jako audio na PC)

Převaděče mezi formáty (VOC, TZX, TAP)


Odkazy

http://ci5.speccy.cz/docs/didaktik-m.php

http://osmi.tarbik.com/cssr/didaktik_m.html

http://zxm.speccy.cz/

http://ay-riders.speccy.cz/

http://k3l.webz.cz/k3l_corp.html

http://plus3.wz.cz/

http://velesoft.speccy.cz/

http://electronics.mysteria.cz/gama192cz/ teda to je brutal Nový Klon ZX Spectra 128KB - lze objednat

http://ci5.speccy.cz/news/mame-radi-ay-morancpu.php

http://electronics.mysteria.cz/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sinclair_ZX_Spectrum klasika

Sinclair Research