[ Webhosting profitux.cz ]

Návod na rekodování DVD do SVCD

(psáno z jednodušeně a laickou mluvou aby tomu porozuměl každý)

použité programy
ripovací program SmartRipper 2.41
grabovač zvuku a D2V projektu DVD2AVI 1.77.3
konvertor D2V projektu VFAPI codec
změnu rozlišení videa provedeme s VIRTUALDUBem s filtrem SMARTRESIZE 1.1
pokud chceme titulky tak ješte filtr VOBSUB 2.23
MPEG2 kodér TMPEGEnc (rychlejší je sice CCE ale ten je pěkně drahý)
zkukový kodér tooLame
multiplexor BBMpeg

spustíme program SmartRipper 2.41 (je to sice staresina ale umi furu velmi dobrych veci). Po nacteni DVD uvidime asi toto

důležité je aby byl zvolen režim MOVIE, to nám z disku vygrabuje jen film bez menu a ostatního balastu. Pak vidíme v okénku Title -> Program Chain vybranou část DVD a pokud je vše v pořádku vidíme tam délku filmu (na obrázku 02:05:09) také si v pravém dolním rohu zkontrolujeme délku v KB. Pokud je menší než cca 3 000 000 kB je něco šopatně a film se musí grabovat v řežimu BACKUP. Tím se al ezabývat nebudem. A zvolíme záložku STREAM PROCESSING.

Zde zaskrtneme ENABLE STREAM PROCESSING a to jen kvůli tomu abysme viděli kterou zvukovou stopu pak budeme chtít převést na WAV. zvolíme si např. stopu 1 nebo tu která je česky. Tady žádná není takže si vyberem 1. Volbu ENABLE STREAM PROCESSING opět vypneme a zvolíme si v okénku TARGET cílový adresář kd ebud evygrabovaný film. Zvolíme START a jedem.

Po vygrabování SmartRippera ukončíme a spustíme DVD2AVI. Zvolíme menu FILE-OPEN najdeme adresář co jsem si zvolily ve SmartRipperu a vybereme první soubor co nám to nabídne (vyberte VŽDY ten první). Po ok nám to načete těch souborů více a to je v pořádku opět OK. Zvolíme menu AUDIO-TRACK NUMBER a vybereme si zvukovou stopu co jsme si našli ve smartripperu že je česky nebo jinou co chceme. Menu AUDIO-OUTPUT METHOD-DECODE TO WAV. Tím si zvolíme, že jakýkoliv zvuk AC3 bude převeden na WAV s ním si pak budeme dělat co se nám zlíbi. Dále menu DOLBY DIGITAL DECODE vybrat DOLBY SURROUDN DONWMIX, dále 48 > 44.1 vybrat HIGH a na závěr můžeme a nebo nemusíme zvolit NORMALIZATION a nastavit libovolěn, doporučuji normalizaci cca 80-90%. Pokud vše takto nastavíme vybereme menu FILE-SAVE PROJECT a vybereme adresář a název projektu. Do tohoto adresáře se nám uloží tedy výsledný D2V projekt a výsledny WAV.

Po skončení spustíme program VFAPICODEC.

zvolíme AddJob a najdeme si projekt D2V. Pak zvolíme CONVERT. Tento progrma nám z D2V vytvoří AVI a to je přímo náhledové AVI do VOBů co jsem si grabli z DVD.

Následně nahodíme VIRTUALDUB kam si načteme přes FILE-OPEN VIDEO FILE námi vytvořené AVI. Pak si vyberem menu VIDEO-FILTERS a pokud jsem si nahráli i smarresize zvolíme volbu ADD a smartresize si vybereme. Otevře s enám okno konfigurace ke kterému se vždy můžeme vrátit pomocí volby CONFIGURE. Zde se už postup liší podle toho zda film je 4:3, 16:9 nebo širokoúhlý 16:9

4:3
New width 480*576
Filter mode Precise bilinear
OK

16:9
New width 480*576
Filter mode Precise bilinear
OK

širokoúhlý 16:9
New width 480*576
Filter mode Precise bilinear
OK
Cropping
X1 a X2 80 (ale zde je to nutno pak vyzkoušet neboť ne všechny filmy jsou 2.35:1, některé jsou 2.55:1 a pak musí být jiná hodnota)

ZDE SE DÁ POKRAČOVAT NÁVODEM JAK VLOŽIT TITULKY

na závěr ťuknem OK a vrátíme se do náhledu. Nastavení si uložíme FILE-SAVE PROCESSING SETTINGS a poté už nastartujeme VDR server tak že zovlíme FILE-START FRAME SERVER a uložíme.

Následně spusíme TMPEGENCodera. Jako Video source vybereme daný VDR soubor, výstupní soubor bud ezvolen automaticky do stejného adresáře jako VDR a vybereme ES (Video only).

zvolíme SETTINGS a nastavíme vše takto

toto nastavení je pro 4:3, máme-li film 16:9 tak zvolíme v prvním a druhém okně ASPECT RATION 16:9 DISPLAY. Nastavení Constant Quality je na vás. Pamatujte ale že maximální dat.tok pro SVCD je 2778kb/s i se zvukem a tedy max. datový tok nastavte na hodnotu kterou zjistíte tak že odečtete datový tok audia (jaký bude ale je na vás). Já mam dobré zkušenosti s nastavním Quality 50, min 1024 max 2500 s tím že audio pak bude max 256kb/s.Hodnoty al eměňte dle uvážení. Výsledek se projeví v kvalitě ale i v délce souboru. Poté co še nastavíte vyberte start a jděte spát :-)

Po skončení kódování videa nás čeká ještě kódování audia. To provedeme třeba pomocí tooLame. Příkazová řádka může vypadat takto

toolame.exe -p2 -e -b224 %1 film224.mp2

znamená to že místo %1 dáme název filmu (nebo to systém umí saám aneb DOS v praxi) a výsledek s euloží do souboru FILM224.MP2, kódování probíha na 224kb/s ale dá se opět měnit. Zvuk sice může kódovat i TMPEG ale výgoda tohoto postupu je že můžeme snížit audio rychlost dle toho jaks e nám to má vejít na CD.

Výsledek musí jěště dát nějak dohromady, tomu se říká multiplex. Můžeme použít TMPEGEnc a nebo BBMpeg. Mám raději ten druhý ma více nastavení. Pod WinXP má problémy že nejprve musíme ťuknout na ADD a pak to okno zavřít jinaks e ukamžite prg ukončí ;-) (alespoň mě to tak děla potvůrka). Zvolíme START ENCODING a SETTINGS

START SECOND a END SECOND vybíráme jak chceme film rotrhnout na více médií (pokud je třeba) v druhém okně si vybíráme vysledný soubor a vstupní soubor videa a audia a ve třetím okně si vybíráme do jakého typu streamu to chceme, zde zvolíme SVCD. Pozor jakmile tady změníte volbu streamu nastavení START/END z okna prvního bude smazáno takže nejprve vyberte stream a pak vše ostatní.... pokud vám nesouhlasí audio/video k sobě můžete audio/video libovolně posunovat pomocí třetího okna a dolních voleb STARTUP DELAY....

na závěr dáme START a multiplex proběhne. Pokud je ve ok můžeme pálit např. v programu NERO.

 

WebZdarma.cz